Zapewne wydaje Ci się, że odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta. Jednak to między innymi od wyboru działki zależeć będzie Twój komfort życia. Od wyboru działki zależeć będą również koszty Twojej inwestycji. Dlatego podczas wyboru powinieneś zwrócić szczególną uwagę na następujące czynniki:

  • Lokalizacje działki,
  • Warunki prawne działki,
  • Rozmiary działki,
  • Zagospodarowanie działki,
  • Dostęp działki do mediów,
  • Uciążliwe sąsiedztwo działki,
  • Poziom wody gruntowej na działce
  • Rodzaj gruntu,
  • Plany przyszłościowe dla danej lokalizacji,
  • Historię działki.

           Jak widać wybór działki nie powinien ograniczać się jedynie do jej ceny, oraz atrakcyjnego położenia. Bardzo często bowiem niska cena działki oznacza wyższe koszty budowy lub obniżenie komfortu późniejszego użytkowania. Poniżej postaram się bardziej szczegółowo opisać wyżej wymienione czynniki wpływające na dobry wybór działki.

Lokalizacja działki

          Jeżeli chodzi o wybór lokalizacji to w głównej mierze zależy ona od Ciebie. Każdy z nas ma inne wymagania odnośnie położenia działki. Jedni wolą mieszkać w mieście, drudzy natomiast wolą życie z dala od miejskiego zgiełku. Ktoś woli mieszkać blisko jeziora, a komuś innemu bardziej odpowiada  sąsiedztwo lasu.

           Który wybór jest lepszy? Na to pytanie nie mogę Ci podać jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda lokalizacja ma swoje plusy i minusy. Mogę Ci jedynie przybliżyć ewentualne zagrożenia, oraz dodatkowe koszty jakie możesz ponieść.

Miasto vs wieś

          Wielu z nas zapewne marzyło o wyprowadzce z zatłoczonego i hałaśliwego miasta na cichą i spokojną wieś. Ja również będąc jeszcze kawalerem marzyłem o tym, aby wynieść się z miasta i wybudować swój wymarzony dom gdzieś na wsi. Dlaczego więc pozostałem w mieście?

          Pierwszym powodem był fakt iż moja wymarzona działka znajdowała się około 20 km od miejsca mojej pracy. Przeliczając, że do pracy musiałbym dojeżdżać przez 20 dni w miesiącu dało mi dystans 800 km miesięcznie. W przypadku mojego auta które spala 8l/100 km i średniej cenie paliwa 5 zł/litr, dodatkowy miesięczny koszt wyniósłby  320 zł. Nie jest to być może porażająca kwota. Należy jednak zadać sobie pytanie: Jak często budujemy dom? Większość odpowiedziałaby zapewne, że na całe życie. Dlatego w swoich obliczeniach uwzględniłem, że w domu tym będę mieszkał przynajmniej 20 lat. Dodatkowy koszt jaki musiałbym ponieść tylko na paliwo wyniósłby 76 800 zł. Ponieważ interesowała mnie działka nie większa niż 1000 m2 to cena działki wzrosłaby o 77 zł/m2. Przypominam, że jest to jedynie koszt paliwa, nie wliczam tu innych kosztów użytkowania auta jak zużycie opon, części samochodowych, olejów itp.

          Drugim powodem był ślub, oraz dziecko. Ktoś może zapytać: co wspólnego z ceną działki ma dziecko? Otóż ma i to bardzo wiele. Zazwyczaj przy dziecku jeden samochód w rodzinie to za mało. Dziecko trzeba przywieźć i odwieźć z przedszkola lub szkoły. Dodatkowo dochodzą jeszcze zajęcia poza szkołą jak basen, nauka języków itp. Trzeba wtedy przyjąć, że do miasta będziemy musieli jeździć przynajmniej 2 razy dziennie. W związku z tym dodatkowy koszt na paliwo zwiększa się do 153 600, czyli 154 zł/m2.

          Trzecim powodem był brak mediów na działce (prąd w odległości 100 m od działki, brak gazu, wody, kanalizacji). Ten problem zostanie bardziej szczegółowo opisany w punkcie „dostęp działki do mediów”. Teraz skupie się na swoim konkretnym przypadku, aby przybliżyć Ci z jakimi kosztami powinieneś się liczyć. Otóż wykonanie przyłącza prądu wiązało się z dodatkowymi kosztami około 2 000 zł. Ponieważ w okolicy nie było przyłącza wody, należałoby wykonać studnie głębinową. Po rozmowie z okolicznymi mieszkańcami dowiedziałem się, że na szczęście woda znajduje się dość płytko bo na 21 metrze. Dodatkowy koszt to około 250 zł/mb. Czyli w sumie wyszłoby 5250 zł za sam odwiert. Do tego należałoby doliczyć pompę, oraz zbiornik hydroforowy za 2 500 zł. Kolejny dodatkowy koszt to wykonanie szamba o pojemności 10 m3– koszt około 3 000 zł. Z kolei postawienie zbiornika na gaz wraz z poprowadzeniem instalacji to dodatkowy koszt 10 000 zł. Sumując wszystkie wydatki związane z doprowadzeniem mediów, dodatkowy koszt wyniósłby około 22 750 zł co daje nam wzrost ceny działki o 23 zł/m2. Należy pamiętać, że jest to jedynie dodatkowy koszt wykonania infrastruktury bez kosztów eksploatacji takich jak wywóz szamba (koszt zależy od częstotliwości wywozu, oraz odległości na jaką miałyby być wywożone ścieki), czy koszt napełnienia butli gazowej. 

          Podsumowując: Wyższa cena działki w mieście lub na jego obrzeżach nie zawsze musi być mniej atrakcyjna niż niższa cena działki na wsi. Należy uwzględnić fakt iż działki w mieście mają lub w niedalekiej przyszłości będą miały dostęp do mediów. Kolejnym plusem dla mieszkania niedaleko miasta jest fakt codziennego dojeżdżania do pracy, szkoły, przedszkola, basenu, szkoły językowej itp. Dlatego wybierając działkę pod kątem ceny, należy uwzględnić wszystkie dodatkowe koszty jakie będziemy musieli ponieść. Dla przykładu porównam dla Ciebie działkę oddaloną o 22 km od Białegostoku, oraz działkę w samym mieście. Cena za metr kwadratowy działki poza miastem (Królowy Most) wynosi 73 zł, natomiast w Białymstoku (osiedle Dojlidy Górne) 200 zł. Dodając do ceny działki w Królowym Moście dodatkowe koszty jakie musisz ponieść cena wzrasta do 250 zł. Czyli tak naprawdę okazuje się ona droższa od tej w mieście. Jednak poza ceną, ważny jest również komfort mieszkania i to od niego zależeć będzie, na którą z powyższych opcji się zdecydujesz.

Działka przy lesie

Działka przy jeziorze

Działka w górach

Warunki prawne działki

Rozmiary działki

Zagospodarowanie działki

Dostęp działki do mediów

Uciążliwe sąsiedztwo działki

Poziom wody gruntowej

Rodzaj gruntu

Plany przyszłościowe oraz historia działki

Close Menu